Pražská dvojka‎ > ‎Archiv‎ > ‎Tábor 2010‎ > ‎

Airsoft

Kluci do oddílu v poslední době často nosí tzv. "kuličkárny" - makety zbraní poháněné vzduchem střílející plastové kuličky. Ve vedení nás napadlo tento fakt využít v náš prospěch a do táborového programu zařadit airsoft - sport, který tyto hračky používá.

Protože airsoft není tak známý a rozšířený, vytvořili jsme tuto stránku, kde chceme tuto možnost popsat a nechat vás, rodiče, ať se rozhodnete, zdali vám airsoft v oddílovém programu vyhovuje, nebo nikoliv.

Co je to airsoft

Airsoft je sport, nebo můžeme říct hra, podobná paintballu. Místo kuliček s barvou ale zbraně střílí malé (6mm) plastové kuličky. Záleží na hráčích jak si hru zorganizují. Airsoft se dá hrát velmi jednoduše pouze pro zábavu, ale existují i hráčské skupiny, které se např. snaží věrně napodobit určité vojenské jednotky. Více o airsoftu obecně najdete např. na wikipedii.

Airsoftová zbraň střílí plastové kuličky pomocí tlaku vzduchu. Existují různé druhy zbraní, podle toho jak vzduch stlačují - manuální (hráč natáhne, vystřelí, natáhne, vystřelí ...), elektrické (píst stlačuje elektromotorek napájený baterií) a např. plynové. Na rozdíl od paintballových zbraní se airsoftové většinou vyrábějí jako realistické makety skutečných zbraní. Airsoftová zbraň se dá pořídit u "vietnamců" za pár set, ale také ve specializovaných obchodech za několik tisíc. Nabídka je v dnešní době velmi široká a rozmanitá.

Princip hry záleží na konkrétní dohodě. Základním typem hry je souboj dvou týmů, když po zásahu kuličkou hráč končí. Hraje se ale množství taktických obměn.


Zásady bezpečnosti

Protože se při hře střílí, je nasnadě nastavit bezpečnostní pravidla. Nezbytným a nutným základem jsou ochranné brýle. V okamžiku, kdy se hraje, nikdo by neměl být v okolí bez ochranných brýlí. 

Letící airsoftová kulička (z běžné zbraně) nemá takovou sílu, aby poranila kůži. Přesto je vhodné mít oblečení na celé tělo a šátek přes pusu.

Jak by to vypadalo na táboře

V zařazení airsoftu do táborového programu vidíme několik pozitiv:

  1. Airsoft je velmi atraktivní hra, která dává velkou šanci naučit se mnoha dovednostem. Pomocí airsoftu lze namotivovat pro další užitečné aktivity - chování a "přežití" v přírodě, orientace v terénu atp.
  2. Airsoft je velkým testem týmové spolupráce. Proto je také využíván např. k firemnímu teambuildingu atp.
  3. Kluci airsoftové zbraně často mají koupené od rodičů a často máme pocit, že neví, jak s nimi bezpečně zacházet. Nastavit jasná pravidla a zahrát si skutečný airsoft by v tom mělo pomoct.
Je samozřejmé, že jako každá aktivita přináší i několik rizik:
  1. Riziko zranění kuličkou je sice statisticky malé, ale existuje. Hrozí zejména pro oči a při neopatrnosti i např. zubům.
  2. Otázka vhodnosti hraní si na boj. U kluků v tomto věku je to velmi atraktivní a je fakt, že se motiv boje ukazuje v oddílovém programu často. Zde je ale (zejména využitím zbraní) jasně patrný. Jsme toho názoru, že správně podané téma boje není nevhodné.
Abychom výše uvedená pozitiva využili a pokud možno eliminovali rizika, naše využití airsoftu na táboře by mělo následující pravidla:
  1. Hra bude použita několikrát za tábor s jasně danými pravidly a organizací.
  2. Použité zbraně budou kontrolovány a budou uschovány na jednom místě.
  3. Při hře musí mít všichni ochranné brýle.
  4. Budeme používat biodegradabilní kuličky, které se v přírodě samy rozpadají.

Airsoft arzenál